Kapak Ameliyatı

Kalp kapakları hasarlandığı zaman, kapakları onarmak ya da  değiştirmek için kapak ameliyatı gerekir. Kapak problemleri kapakta yetmezlik (kaçak) ve/veya kapağın bir skar dokusuyla daralmasıyla oluşan darlık şeklinde görülür. Kapakta yetmezlik oluşmasıyla, kalpte tek yönde ilerlemesi gereken kan akımında, geriye doğru kaçak olur.

Kanın tek yönlü ilerlemesini sağlayan bu kapaklardaki darlıkta ise, kan yeterli geçiş yapamayacağı için darlığın arkasında birikir ve kalp kasında haddinden fazla bir gerilim olabileceği gibi vücut organlarına gitmesi gereken kan akımında da azalma olabilir. Kalp kapağınızda yetmezlik veya darlık varsa, kapağınız onarılabilir ya da değiştirilebilir. Eğer kalp kapağınızın değişmesi gerekiyorsa, eski kapağınızın yerine genelde ya biyolojik kapak (biyoprotez - başka bir canlıdan elde edilen) ya da mekanik kapak  takılır.

 

Eğer size mekanik kapak takılmışsa, yeni mekanik kapağın üstünde kanın pıhtılaşmasını engelleyecek Coumadin (warfarin) adlı ilacı hayat boyu kesmeden kullanmanız gerekecektir. İlaç dozunuz en az ayda bir kontrol etmeniz gereken kan testine (PTZ-INR) göre ayarlanacaktır. Doktorunuz size hangi tür kapağın takıldığını, PTZ-INR testinin hangi sıklıkta yaptırmanız gerektiğini ve Coumadin (warfarin) adlı ilacı nasıl kullanacağınızı detaylı açıklayacaktır. Eğer Coumadin (warfarin) kullanmanız gerekiyorsa, ilacı kullanmadan önce Coumadin (warfarin) ilacının kullanımıyla ilgili önemli bilgileri mutlaka okuyunuz. Kapak ameliyatlarından sonra doktorunuz aspirin de kullanmanızı önerebilir. Unutmayınız; Coumadin kullanacağınız en hayati ilacınızdır.

 

 

Kaynak

A. Uysalel, O. Emiroğlu. Kalp Rehberi. Türkiye Kalp ve Damar Cerrahisi Vakfı Yayınları, 2006.

 

(yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir)